Canon Digital IXUS 80 IS

Canon Digital IXUS 80 IS dijital kamera;

Canon, bulanık fotoğrafların önüne geçen ve gelişmiş bas-çek özellikleri içeren yeni IXUS serisi dijital kameralarını duyurdu. Serinin yeni üyelerinden Canon Digital IXUS 80 IS dijital fotoğraf makinesi Motion Detection Technology olarak adlandırılan yeni bir bulanık görüntü giderme fonksiyonu gibi çeşitli yenilikler içeriyor. Canon’un Yüz Tanıma teknolojisinin bu modelde beyaz dengesi ve kırmızı göz giderme fonksiyonlarıyla güçlendirilerek artık kullanıcı çekimi yaparken kırmızı göz etkilerinin otomatik olarak giderildiğini görüyoruz. Canon IXUS 80 IS dijital kamera ayrıca Face Select & Track (Yüz Seçme & Takip) fonksiyonu da bulunuyor.

Canon Digital IXUS 80 IS

8.0 megapiksel resim çözünürlüğüne sahip olan Canon Digital IXUS 80 IS dijital fotoğraf makinesinin 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğünde LCD ekranı ve 3x optik zum objektifi ve optik görüntü sabitleyici özelliği bulunuyor. Canon Avrupa yetkililerinden Mogens Jensen’in ürünle ilgili sözleri şöyle: “Yeni Canon Digital IXUS 80 IS modelimizde dikkati çekmesi gereken nokta Canon’un tasarım ve üretim kalitesi eşliğinde günlük çekim koşullarındaki zorlukları ortadan kaldırmasıdır. Canon sadece geçici değil akıllıca ve yenilikçi çözümler ürettiği için görüntü kalitesi alanında liderliğini sürdürmektedir. Canon’un tanıttığı yeni dijital fotoğraf makinesi de kamera sarsıntısı ve görüntülerdeki bulanıklıklar gibi yaygın sorunları genel görüntü kalitesinden ödün vermeden ortadan kaldırmakta.”

• yuvarlak hatlara sahip kompakt tasarım
• 8 megapiksel çözünürlük
• 3x optik zum
• Optik Görüntü Sabitleyici
• 2.5 inç (6.35 cm) yüksek çözünürlüklü PureColor LCD II ekran
• Klasik Gümüş, Pembe, Çikolata ve Karamel renk seçenekleri

Motion Detection Teknolojisi
Canon, yeni Motion Detection (Hareket Tespit Edebilen) Teknolojisi ile fotoğraflardaki bulanıklık sorununa yenilikçi ve akılcı bir çözüm getiriyor. Motion Detection Teknolojisi High ISO Auto modunda aktif hale getirildiğinde Yüz Tanıma Teknolojisi, mevcut parlaklık değerleri ve çekimi yapılan nesne hareketleri gibi çeşitli bilgileri topluyor. Canon IXUS 80 IS dijital fotoğraf makinesi bu bilgileri topladıktan sonra nesne hareketini dengelemek için mevcut ISO 80 ve ISO 800 değerleri arasından en uygun minimum değeri belirliyor. Motion Detection algoritmalarının geni bilgi girdisi ve duyarlılığı Canon’un sisteminin görüntü üzerinde gereksiz yere noise oluşumlarına yer bırakmadan bulanıklık etkisini gidermesine olanak tanıyor.

Canon Digital IXUS 80 IS

Optik Görüntü Sabitleyici sistem
Yeni Canon Digital IXUS 80 IS kameranın lens kaydırma sistemine dayanan Optik Görüntü Sabitleme sistemi düşük noise değerlerine sahip fotoğraf üretilmesine olanak tanıyor. Sistem kamera sarsıntısının olumsuz etkisini dengelemek için ISO değerini yükseltmek yerine lens kaydırma tekniğini kullanıyor. Kameranın Motion Detection Teknolojisi görüntü sabitleme sistemi ile beraber bulanık fotoğraflara karşı çift etki sağlıyor.

Yüz Tanıma Teknolojisi
Canon’un yeni modeline entegre etmiş olduğu Face Detection White Balance (Yüz Tanıma Beyaz Dengesi) ve Face Select & Track (Yüz Seçme & Takip) özellikleri kullanıcılara portre ve topluluk fotoğraflarının çekiminde oldukça kolaylık ve esneklik sağlıyor. Face Detection White Balance fonksiyonu daha önceki Yüz Tanıma teknolojisinde pozlama, netleme ve flaş değerlerinin ayarlanmasına ek olarak fotoğrafı oluşturan kare içerisindeki insan yüzlerinin beyaz ayarını da otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bunu sonucunda mevcut ortam ışığı ne koşullarda olursa olsun doğal ten tonlarında fotoğraflar elde edilebiliyor. Face Select & Track ise çerçeve içerisinde seçilen bir insan yüzünü takip ederek fotoğrafın çekim anında en uygun sonuçların elde edilmesine olanak tanıyor.

Kırmızı Göz giderme
Canon ‘un yeni modellerinde Kırmızı Göz Etkisini düzeltme fonksiyonu da geliştirilmiş. Canon Digital IXUS 80 IS (Canon SD1100 IS Digital Elph) dijital kamerada daha önce izleme modunda düzeltilebilen kırmızı göz etkisi artık fotoğraf çekim anında da giderilebiliyor. Kamera fotoğraflarda oluşan kırmızı göz etkilerini çekim anında otomatik olarak düzeltiyor.

Otomatik netleme
Kameranın yeni AF Point Zoom özelliği deklanşöre yarım basılı iken kullanıcının otomatik netleme çerçevesini büyüterek insan yüzlerindeki ifadeleri yakından kontrol edebilmesine olanak tanıyor. Otomatik netleme performansı da geliştirilmiş. Kullanıcılar zayıf ışılandırılmış ortamlarda sorunlu olan çekimleri artık rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Canon diğer modeller
Canon EOS 40D
Canon PowerShot A590 IS
Canon PowerShot A580
Canon PowerShot A470
Canon EOS 450D (Digital Rebel XSi)

Türkiye'nin Online Dijital Fotoğrafçılık Dergisi
Haber kaynağımız Letsgodigital

.